Καλησπερα,
εντος των ημερων θα πραγματοποιησω την πρωτη μου αγορα σε SLR μηχανη. μιας και ειναι η πρωτη μου επαφη με τετοιου ειδους μηχανες και μιας και οι πρωηγουμενες μου (compact) ηταν στην πλειοψηφια τους canon που ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο αυτην κατεληξα στην EOS 450D.
το προβλημα ομως που προκυπτει μιας και ειμαι λιγο ασχετουλης... ειναι τι φακο να παρω?????
εχω βρει μια προσφορα που δινει το σωμα και τον κλασσικο απο οτι διαβασα φακο της canon τον EF-S 18-55 F/3.5-5.6 IS.
αξιζει να τον παρω αυτον το φακο η να προτιμησω να παρω μονο το σωμα και καποιον αλλο καλυτερο?
εγω αυτο που θελω απο τον φακο ειναι να εχει ενα αξιοπρεπες zoom και να μπορω να τραβηξω πχ ενα κτιριο χωρις να χρειαστει να παω 1χλμ πισω για να το παρει ολοκληρο.
επισης μπορει καποιος να μου πει αν αυτος ο φακος που δινει μαζι με την προσφορα ειναι ο ιδιος με τον κατω?
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562781
αυτον δηλαδη...
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562790
εχω μπερδευτει διοτι υπαρχει στον ενα μετα το 55 ενα F και στον αλλο ενα ΜΜ.
αν ειναι οι ιδιοι συμφερει να παρω την προσφορα και καποιον αλλο μαζι...
ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!

Προβολές: 325

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

το live view ειναι επανάσταση, δοκίμασε να νετάρεις νύχτα με autofocus, στη τύχη θα βγεί οτι βγεί.

Οοσο αφορά το θεμα για το κράτημα, με ενα grip οι canon κρατιούναι ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ, και διπλασιάζεται και η αυτονομία με την extra μπαταρία.
Εξάλλου η σειρά 20D 30D 40D 50D δεν ειχε ποτε πρόβλημα με το κράτημα και χωρίς grip.

Εγω πάλι παιδιά υποστηρίζω την αντίθετη οψη του νομίσματος, nikon δοκίμασα και τη d300 και τη d5000 και τη d80, σε καμία δε μπόρεσα να καλιμπράρω χρώμα οπως το ήθελα, πνίγουν και τους μεσαίους τόνους, και καίνε πολυ τα μαυρα. Ασε που εφαγα ενα σωρο χρόνο να καταλάβω πως δουλεύουν (ειδικά η d300, καθως εχει 300 κουμπιά πανω της. Δεν με κέρδισε στο παραμικρό αυτη η εταιρία μπροστα στις Canon 5D, 40D, 350D, 450D που εχω δουλέψει.

Ο καθένας οπως βολεύεται ομως, σκοπός μη ξεχνάμε ειναι η φωτογραφία και οχι απαραίτητα το μέσο.
Δέσποινα, σα να διακρίνω μια προκατάληψη...
Επειδή τυχαίνει να δουλεύω ΚΑΙ με Nikon KAI με Canon θέλω να πιστεύω ότι είμαι κάπως αντικειμενικός στις απόψεις που διατυπώνω παρακάτω.
1. Η 20D που την έχω, έχει εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, σαφώς ανώτερη των D50 και D60
2. Οι (οικονομικοί) φακοί της Nikon είναι γενικά πολύ καλύτεροι της Canon (ενδεικτικά αναφέρω τον "πλαστικό" 18-55, που έχω πάνω σε μια D40, δυστυχώς χωρίς VR, και έχει εξαιρετική ποιότητα). Δε μιλάμε για τη σειρά L...
3. Ο ψηφιακός θόρυβος στην Nikon είναι σαφώς υψηλότερος από εκείνο της Canon.
4. H Nikon έχει πολύ λιγότερο θόρυβο κατά τη λήψη.
5. Το θέμα του κρατήματος είναι καθαρά υποκειμενικό και σχετίζεται με τη ανατομία των χεριών του φωτογράφου σε συνδυασμό με την κατασκευή της μηχανής. Για παράδειγμα η D40 στα χέρια μου έρχεται κάπως μικρή, αλλά παράλληλα με βολεύει για φωτογραφία δρόμου, καθώς είναι ελαφριά και διακριτική... Την 20D την αισθάνομαι σαφώς πιο δεμένη για τα χέρια μου και είναι για μένα μονόδρομος όταν (σπάνια) χρησιμοποιώ τηλεφακό.
6. Δευτερεύον θα φανεί, αλλά για μένα πολύ σημαντικό: Η Canon έχει άριστη συμβατότητα με πλήθος παλιών αναλογικών φακών (Pentax Μ42, Zuiko, Nikkor από τους F μέχρι τους AI-S, κ.ά.) και λειτουργεί κανονικά το φωτόμετρο (με προτεραιότητα διαφράγματος) σε αντίθεση με τη Nikon D40 (υποθέτω, το ίδιο ισχύει για D50, D60, D90...) που δέχεται μεν όλους τους παλιούς Nikkor, αλλά χάνεις τελείως το φωτόμετρο.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Η παραπάνω "πρόχειρη" σύγκριση αναφέρεται στα μοντέλα που αναφέρω 20D της Canon και D50, D40, D60 της Nikon. Αν πάμε σε N D700 EOS 5D-II ή στα καθαρά επαγγελματικά μοντέλα (που δε θυμάμαι τώρα πως τα λένε... αυτά με τα "μικρά νούμερα") θα πρέπει να αρχίσουμε άλλη συζήτηση...
και D700 vs 5D mark2 παλι υπερέχει η Canon. Η D700 συγκρίνεται με την 7D της Canon.
megapixel/crop, κόστος.
Βασικά να το πω αλλιώς, δεν αξίζει τα λεφτά της η D700.

Τωρα που το σκέφτομαι φτηνή full frame η Nikon έχει; με αντίστοιχες δυνατότητες της 5D mark 2;

RSS

Γενεθλια

Σήμα

Γίνεται φόρτωση...

© 2014   Created by idifos.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης